top of page

Drzwi jako dekoracja - zmiana sposobu myślenia o drzwiach.

Zaktualizowano: 9 sty 2019

Jak dobrać drzwi do wnętrza?


Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych jest dosyć problematyczną kwestią. Szeroka gama ofert oraz rozwiązań technicznych sprawia, że wybór może być skomplikowaną czynnością. Jednak wcale nie musi tak być. Jakimi kryteriami kierować się aby wybrać idealne drzwi, aby najlepiej oddawały charakter wnętrza? W artykule staramy się podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby drzwi wewnętrzne okazały się być największą dekoracją naszego domu.


Dekorowanie wnętrza mieszkania zależy głównie od naszej kreatywności. Dzięki umiejętnemu i przemyślanemu dopasowaniu do siebie wszystkich elementów, możemy stworzyć projekt lepszy nawet od oferowanych przez największych designerów.


Stylistyka drzwi

Przed ostatecznym wyborem koloru powinniśmy zastanowić się, do czego chcemy dopasować nasze drzwi i w jakim mają być one stylu. Pierwszą rzeczą jest to czy nasze wnętrze ma być w stylistyce nowoczesnej czy może klasycznej. Odpowiednio dobrane drzwi do stylu naszej aranżacji mogą nadać nowego charakteru naszym pomieszczeniom. W stylu nowoczesnym najlepiej sprawdzą się drzwi o prostej formie bez szczególnych znaków czy zdobień. Powinny to być drzwi w minimalistycznym stylu.


W aranżacji klasycznej czyli tzw. tradycyjnej najlepiej sprawdzą się drzwi o troszeczkę bardziej skomplikowanej formie z licznymi zdobieniami.


Kolor drzwi ma znaczenie


Kolejną kwestią na, którą musimy zwrócić uwagę jest dobór odpowiedniej kolorystyki drzwi. Aby dobrać odpowiednią kolorystykę musimy zwrócić uwagę na takie kwestie jak barwa podłogi, rodzaj podłogi, kolor ścian, wygląd okien oraz mebli. Świetnym pomysłem aby dobrać odpowiedni kolor drzwi jest utrzymanie takiej samej kolorystyki jak pomieszczenie do którego chcemy wstawić drzwi np. jeżeli posiadamy jasną podłogę i dobierzemy białe drzwi to zwiększy nam to optycznie pomieszczenie. Jednak nie jest to reguła i wybór całkowicie innego koloru może okazać się strzałem w dziesiątkę i zmienić nasze pomieszczenie i nadać mu odważnego oraz nowoczesnego charakteru. Ważne jest to aby wszystko pasowało do siebie i było odpowiednio stonowane.

Więc zatem jaki kolor drzwi wybrać? Najpopularniejszym kolorem jest zdecydowanie biel. Jest to najbardziej uniwersalny kolor pasujący do 99% wszystkich pomieszczeń. Biały kolor doskonale łączy się z obramowaniem okien i pasuje do każdego koloru ściany, od śnieżnej bieli, przez odcienie szarości, aż po intensywne pastelowe kolory. Białe drzwi pasują również do wielu rodzajów podłóg. Z kolorem jasnym podłogi białe drzwi, nadają pomieszczeniu nowoczesnego stylu oraz powiększają optycznie pomieszczenie. Więc mając małą powierzchnię powinniśmy się zdecydować na biały kolor drzwi.
Jeżeli natomiast jesteśmy zwolennikami kolorowych drzwi mamy świetną wiadomość. Kolor drzwi możemy dobierać indywidualnie dzięki temu możemy wybrać interesujący nas odcień. Zdecydowana większość producentów udostępnia możliwość wyboru koloru interesujących nas drzwi. Kolor drzwi może być również elementem, dzięki któremu nadamy mieszkaniu stylu drzwi w nasyconym, niebieskim kolorze, odcieniach granatu lub błękitu mogą stać się podstawą dla stworzenia aranżacji w stylu greckim. Z kolei te w kolorze butelkowej zieleni czy szlachetnego szmaragdu zwieńczą stylizowane, klasyczne wnętrza lub te oparte na stylistyce naturalnej. Jak widzimy kolor jest najważniejszym elementem wyglądu drzwi a co za tym idzie również elementem wyglądu naszego pomieszczenia.Ilość światła w pomieszczeniu


Ilość światła dziennego w pomieszczeniu jest kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na wybór odpowiednich drzwi. Dostępność światła dziennego powinno być uwzględniane tak samo jak rozmiar pomieszczenia. Wnętrza z niewielkim dopływem światła możemy rozświetlić wybierając drzwi z przeszkleniem. Są one świetnym rozwiązaniem dla pomieszczeń o ograniczonym dopływie światła słonecznego, ponieważ ożywiają wnętrze i wpływają tym samym na nasze samopoczucie.
Meble


Czy meble mają wpływ na dobór drzwi do pomieszczenia? Odpowiedź brzmi – tak, ponieważ meble są elementem dekoracyjnym naszych pomieszczeń. Jeżeli meble w naszym domu są w stylu nowoczesnym to powinniśmy wybrać również z takim stylem drzwi. Jeżeli nasze meble są w stylu klasycznym to drzwi o stylu tradycyjnym będą idealnie współgrały z naszymi meblami.

Jak widzimy drzwi są ważnym elementem dekoracji w naszych pomieszczeniach. W artykule przedstawiliśmy kilka rad jak wybierać drzwi, do jakich pomieszczeń będą pasowały różne style oraz kolory drzwi. Wszystkie te punkty są ważne, jednak to od naszej kreatywności zależy najwięcej.


Comentarios


bottom of page