W trendach dotyczących wnętrz widać dążenie do komfortu i oryginalności. Dlatego modne stały się drzwi wyższe niż standardowe. Wybierając wysokie drzwi, czyni się wnętrza ciekawszymi. Zwiększy to także wrażenie komfortu. Mają one duży wpływ na wnętrze. Gdzie mogą się znaleźć drzwi wysokie? Ile się dzięki nim zyskuje?
Drzwi wewnętrzne wyższe niż standardowe
Typowa wysokość drzwi wewnętrznych to niewiele ponad dwa metry. Jest to akurat tyle, by wysoka osoba mogła przez nie swobodnie przejść. Miejsca nad drzwiami się zazwyczaj nie wykorzystuje, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by były one wyższe. Drzwi mogą mieć 220, 240 a nawet 300 cm. Można też wybrać jeszcze wyższe. Mogą sięgać do sufitu albo kończyć się niżej. Pod względem estetyki i rodzaju drzwi wysokie są różnorodne. Mogą wyglądać jak drewniane, mieć różne kolory albo być wykończone szkłem. To zarówno drzwi przesuwne, rozwierane, ukryte czy przesuwno-obrotowe.
Korzyści z wyboru większej wysokości jest sporo. Wnętrza z takimi drzwiami są bardziej oryginalne i wydają się wyższe. Zyskuje się też większą ekskluzywność przestrzeni oraz większą przestronność.
Wysokie drzwi - bardziej oryginalne wnętrze
Przestrzeń stanie się ciekawsza już przez sam fakt wysokości drzwi. Będzie inaczej, czyli pomieszczenie stanie się bardziej interesujące. Można to wykorzystać np. w siedzibie firmy, by zrobić odpowiednie wrażenie na klientach i kontrahentach. Drzwi wysokie mogą mieć klasyczny wygląd. Można także wybrać coś nietypowego np. fioletowy ich kolor. Ze względu na większą powierzchnię takie drzwi będą mocno oddziaływać na aranżację. Każde wysokie drzwi dodadzą oryginalności, ale można dzięki nim mieć jej jeszcze więcej, jeśli wybierze się bardziej oryginalne.
Podwyższenie optyczne i większa ekskluzywność wnętrza
Drzwi wyższe niż standardowe można mieć i w pomieszczeniach o typowej wysokości. Taka pionowa płaszczyzna, inaczej zwana "panel górny" czy też "blenda" podwyższy je optycznie. Najsilniej taki efekt wystąpi wtedy, gdy wysokie drzwi wewnętrzne będą w innym kolorze niż ściana. Drzwi 220, 240 cm czy jeszcze wyższe są bardziej reprezentacyjne. Oznacza to, że pomieszczenie staje się bardziej ekskluzywne. Wzrasta wrażenie komfortu oraz przestronności. Jedynie przy bardzo małych pomieszczeniach mogą one zaburzać proporcje. Wtedy najlepsze są takie, które stopią się ze ścianą, tworząc pod względem wizualnym jedną płaszczyznę.
Możliwość ukrycia drzwi w ścianie
Drzwi ukryte, których nie widać, to nie coś z dawnych filmów i bajek. Mają one różne zalety i współcześnie oraz w realnym świecie się je wybiera. Jedną z takich zalet jest zwiększenie przestronności małych pomieszczeń. To jest efekt tego, że nie widać drzwi, a jest jedna płaszczyzna ściany. Drzwi ukryte wysokie, których górna część znajduje się poza zasięgiem wzroku, bardziej wtopią się w tło, czyli w ścianę. Najlepiej wybrać wtedy takie, które będą sięgać do sufitu.
Gdzie sprawdzą się wysokie drzwi?
Krótko mówiąc wszędzie. Wybiera się je do domów, mieszkań biur i instytucji. Są doskonałym wyborem zawsze, kiedy chce się zyskać:
wrażenie ekskluzywności,
podwyższenie optyczne wnętrza,
zwiększenie przestronności,
wnętrze oryginalne.
Dobór drzwi do klimatu i charakteru wnętrza
Wygląd takich drzwi musi być dobrze przemyślany. Zwykle będą się one bardzo rzucać w oczy. Ich wpływ na aranżację też będzie ogromny. Trzeba wybrać takie, które pomogą zyskać określony styl i klimat wnętrza. Klasyczny design podkreśli elegancję tradycyjnych wnętrz. Białe drzwi wysokie nadadzą przestrzeni uroku i rozjaśnią ją. To dobry wybór np. do wnętrz skandynawskich, romantycznych oraz nowoczesnych. Intensywna barwa, inna niż ściany, to sposób, by aranżacji nadać dynamiczności oraz oryginalności.
Wysokie drzwi to wybór elegancki. Wnętrza wiele zyskują dzięki nim. Jednak wpływ takich drzwi na aranżację i klimat wnętrz to jedno. Równie ważne jest, jak można poczuć się w takich wnętrzach, z takimi drzwiami, a można poczuć się wspaniale. Dobre samopoczucie, odczuwanie komfortu, przyjemność z ładnego mieszkania czy biura – to także ważne korzyści z wyboru wysokich drzwi.
Comments