top of page

Jak dobrać klamkę do wnętrza?


Wybierając zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne drzwi wewnętrzne, a także projektując drzwi na wymiar, rzadko zwracamy uwagę na samą klamką ze względu na jej niewielkie rozmiary. Jeśli jednak jej wykończenie oraz kolor nie będą pasować do pozostałych elementów aranżacji, wówczas końcowy efekt stylizacji może zostać zaburzony. Jak zatem dobierać klamkę do drzwi wewnętrznych, by wyglądały one elegancko i wpisywały się w wystrój wnętrza?


Nowoczesne aranżacje z klamką w roli głównej


W nowoczesnych wnętrzach często wykorzystuje się drzwi bezprzylgowe, których skrzydło łączy się z ościeżnicą bez dodatkowych uskoków. Nie mają one widocznych zawiasów, co pozwala na ich łatwe dopasowanie do koloru ścian. Z drzwiami bezprzylgowymi świetnie będzie komponować się klamka z geometryczną rękojeścią. Wybór odpowiedniego koloru zależy od tego, jaką zasadę aranżacji przyjmiemy. Jeśli chcemy, by jasne wnętrze nie było zbyt sterylne, wówczas do np. białych drzwi zlicowanych ze ścianą, możemy dobrać czarną klamkę.

W przypadku harmonii barw sprawdzi się natomiast model w subtelnej tonacji. Kolejnym aspektem, które należy wziąć pod uwagę jest wykończenie. Matowe klamki do drzwi świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach minimalistycznych, bez efektownych dodatków. Błyszcząca powierzchnia klamki idealnie wpisze się natomiast w estetykę glamour.

Warto pamiętać, że wnętrza nowoczesne nastawione są przede wszystkim na funkcjonalność każdego elementu. Wybrana klamka do drzwi powinna zatem nie tylko ładnie wyglądać, ale i posiadać rozwiązania wspomagające jej prace. Współczesne modele posiadają mechanizmy odpowiadające m.in. za:

  • stabilizację montażu,

  • powrót klamki po naciśnięciu do pozycji wyjściowej.


Tradycyjne wnętrza


W klasycznych wnętrzach wykorzystuje się przeważnie drewniane drzwi oparte na popularnych mechanizmach. Rozwierane lub przesuwne drzwi pokojowe nie mają zazwyczaj jednolitego połączenia ościeżnicy ze skrzydłem, jak to bywa w przypadku nowoczesnych drzwi wewnętrznych. Do klasycznych, eleganckich drzwi wewnętrznych warto zatem dobrać prostą klamkę. Takie modele po naciśnięciu zwalniają mechanizm zamka. Jeśli wnętrze utrzymane jest w estetyce pałacowej, można natomiast zdecydować się na wybór owalnej klamki uchylającej drzwi po przekręceniu gałki.

Kolejnym aspektem są zdobienia. Wielu producentów oferuje klamki do drzwi z dekoracyjnymi wstawkami z drewnianym uchwytem. Taki model świetnie sprawdzi się w rustykalnym wnętrzu. Chcąc zachować spójność aranżacji, można wykorzystać takie same zdobienia na uchwytach szafek i szuflad.


Jaki kolor klamki?


Małe wnętrza zazwyczaj utrzymane są w jasnej kolorystyce, która optycznie powiększa przestrzeń. Jeśli zatem drzwi wewnętrzne mają biały kolor, warto dobrać do nich klamkę, której tonacja będzie kontrastować z delikatną powierzchnią. Może to być czarny lub złoty kolor. Chcąc silniej wyeksponować klamkę, warto postawić na jej masywną formę. W przypadku jednolitej tonacji kolorystycznej drzwi i uchwytu sprawdzi się natomiast delikatna rękojeść.


Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?


Klamki do drzwi montowane są z szyldem łączącym się z rączką za pomocą trzpienia. Jego konstrukcję warto dobrać do wielkości drzwi. W przypadku masywnej i szerokiej przegrody sprawdzi się prostokątny i podłużny szyld. Dzięki niemu drzwi staną się węższe oraz optycznie wydłużone. Na tle delikatnej przegrody będzie natomiast dobrze prezentował się masywny szyld. Jeśli w nowoczesnej aranżacji postawiliśmy na bezprzylgowe drzwi, warto utrzymać ich minimalizm. Do takiego modelu świetnie pasują klamki z prostokątnym, ukrytym szyldem.

Choć klamka wydaje się niewielkim elementem na tle drzwi na wymiar, to jednak jej widoczność wymaga uwzględnienia jej designu przy aranżacji wnętrz. Warto pamiętać, by przy wyborze odpowiedniego modelu nie kierować się jedynie wyglądem. Duże znaczenie ma również praca klamki.


Comentários


bottom of page