top of page

Wybór listwy przypodłogowej do drzwi ukrytych - Nowoczesne pomysły na minimalistyczne wnętrze.


Piękne, eleganckie wnętrza to marzenie wielu osób. W takich pomieszczeniach człowiek odpoczywa i delektuje się każdym z detali, który go otacza. Nie zawsze jednak mamy pomysł w jakie elementy zainwestować, by wnętrze wyróżniała klasa i niepowtarzalność. Świetnym pomysłem mogą być drzwi. No właśnie, ale jakie? Naszą propozycją są drzwi ukryte z odpowiednio dobraną listwą przypodłogową. Jak ją jednak dobrać?


Drzwi ukryte mogą wtopić się w ścianę, tym bardziej kiedy pomalujemy je na kolor ściany lub umieścimy na skrzydle tapetę, a u dołu zamontujemy odpowiednio dociętą listwę podłogową.


Drzwi ukryte a listwy przypodłogowe – jak je dobrać?

Decydując się na drzwi ukryte trzeba na etapie początkowym projektu pamiętać o listwach przypodłogowych. Jeśli o tym zapomnimy, to listwy będą odstawać od ściany i w rezultacie skutek, który będzie się chciało osiągnąć, czyli ukryte drzwi, nie uda się. Wiele osób zadaje sobie pytanie jakie listwy zamontować? Przy tego typu drzwiach należy pomyśleć o listwach przypodłogowych wpuszczanych, zlicowanych ze ścianą, można również zdecydować się na bardzo cienkie. Są one najczęściej aluminiowe bądź ze stali nierdzewnej, które mają 3 mm.

Drzwi ukryte mają za zadanie wtapiać się w tło ściany lub być częścią sąsiadujących mebli. Wraz z odpowiednio dobraną listwą przypodłogową można uzyskać rewelacyjny efekt – całkowite wtopienie drzwi w otoczenie. Jeśli chcemy wykorzystać ten potencjał, listwy przypodłogowe, które będą doklejone do dołu drzwi powinny być identyczne jak te w całym pomieszczeniu. Ponadto, drzwi z dość grubą np. 16 mm, naklejoną listwą na dole skrzydła, powinny otwierać się do środka pomieszczenia. W przeciwnym wypadku, nie będzie możliwe całkowite otwarcie skrzydła drzwiowego, gdyż listwy na ścianie i drzwiach, będą ze sobą kolidowały w momencie otwierania. Istnieje możliwość zeszlifowania listew pod odpowiednim kątem minimalizując kolizję, jednak warto się zastanowić, czy o taki efekt nam chodziło. Podsumowując - listwy przypodłogowe przy drzwiach ukrytych są niewątpliwie jedną z ważniejszych kwestii. Warto już na początku projektu o nich pomyśleć. Wiąże się z tym wiele innych spraw, jak sposób otwierania drzwi, wybór odpowiedniej listwy, ew. dodatkowe prace związane z kładzeniem podłogi, czy wykuwanie tynku przy zastosowaniu listew przypodłogowych zlicowanych ze ścianą. Jest wiele parametrów, które mogą mieć wpływ na całokształt. Jeśli potrzebują Państwo więcej informacji, służymy pomocą :-)
Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page